Soki w diecie dziecka
Przyjęło się, że soki są doskonałym źródłem witamin i można nimi zastąpić „obowiązkową porcję” warzyw i owoców. Nie jest to jednak rozsądne rozwiązanie, a nadmiar soków w diecie może mieć nawet negatywne skutki, szczególnie w przypadku dzieci. Nadmierne spożycie soków wiąże się z dużym spożyciem cukrów prostych, co może powodować „psucie się” zębów, a także przyczynia się do powstania nadwagi i otyłości. Soki są także pozbawione błonnika, który znajdziemy w owocach w całości.
American Academy od Pediatrics zaktualizowało zalecenia dotyczące spożycia soków owocowych przez dzieci. W skrócie przedstawiają się one następująco:
– do 12. miesiąca życia nie powinno się podawać soków owocowych (wcześniejsze rekomendacje mówiły o możliwości podawania soków dzieciom powyżej 6. m.ż., obecnie mówi się, że takie postępowanie nie przynosi korzyści zdrowotnych),
– od 1. do 3. roku życia dzieci mogą otrzymywać niecałe 120 ml (pół szklanki) soków owocowych dziennie,
– dzieci w wieku 4-6 lat mogą spożywać 120-180 ml dziennie,
– w wieku 7-18 (!) lat – około 240ml (szklanka) dziennie,
– sok grejpfrutowy należy wyłączyć z diety dzieci zażywających niektóre leki,
– nie powinno się podawać soków owocowych dzieciom w przypadku biegunki lub odwodnienia,
– soki dla dzieci powinny być pasteryzowane,
– soki dla niemowląt i małych dzieci nie powinny być dawane im do butelek i kubków, do których sięgają przez cały dzień – szkodliwy wpływ na szkliwo zębów.
Pamiętajcie owoce lepiej JEŚĆ niż pić!