Umów wizytę
skontaktuj się teraz: 534 635 369

FORMA Dietetyk Marta Fordas

Soki w diecie dziecka

 Przyjęło się, że soki są doskonałym źródłem witamin i można nimi zastąpić „obowiązkową porcję” warzyw i owoców. Nie jest to jednak rozsądne rozwiązanie, a nadmiar soków w diecie może mieć nawet negatywne skutki, szczególnie w przypadku dzieci. Nadmierne spożycie soków wiąże się z dużym spożyciem cukrów prostych, co może powodować „psucie się” zębów, a także przyczynia się do powstania nadwagi i otyłości. Soki są także pozbawione błonnika, który znajdziemy w owocach w całości.

American Academy od Pediatrics  zaktualizowało zalecenia dotyczące spożycia soków owocowych przez dzieci. W skrócie przedstawiają się one następująco:

– do 12. miesiąca życia nie powinno się podawać soków owocowych (wcześniejsze rekomendacje mówiły o możliwości podawania soków dzieciom powyżej 6. m.ż., obecnie mówi się, że takie postępowanie nie przynosi korzyści zdrowotnych),

– od 1. do 3. roku życia dzieci mogą otrzymywać niecałe 120 ml (pół szklanki) soków owocowych dziennie,  

– dzieci w wieku 4-6 lat mogą spożywać 120-180 ml dziennie,

– w wieku 7-18 (!) lat – około 240ml (szklanka) dziennie,

– sok grejpfrutowy należy wyłączyć z diety dzieci zażywających niektóre leki,

– nie powinno się podawać soków owocowych dzieciom w przypadku biegunki lub odwodnienia,

– soki dla dzieci powinny być pasteryzowane,

– soki dla niemowląt i małych dzieci nie powinny być dawane im do butelek i kubków, do których sięgają przez cały dzień – szkodliwy wpływ na szkliwo zębów.

Pamiętajcie owoce lepiej JEŚĆ niż pić!